Sėkmingai įveikti darbuotojų paieškos iššūkius padeda internetinė registracijos platforma

Sėkmingai įveikti darbuotojų paieškos iššūkius padeda internetinė registracijos platforma

Tiek į mūsų šalies, tiek į viso pasaulio darbo rinką pastaraisiais metais nemažai pokyčių įnešė globalūs įvykiai – COVID-19 pandemija, karas Ukrainoje, elektros kainų augimas, vis didėjanti infliacija. Šių metų antrojo ketvirčio laisvų darbo vietų statistika rodo, kad darbuotojų stygius jaučiamas beveik visose srityse, o darbo neturinčių žmonių skaičius nuolat mažėja. Apie tai, kaip šiomis sudėtingomis sąlygomis pavyksta surasti bei pritraukti pakankamai darbuotojų ir juos išlaikyti, pasakoja įmonės „Dipwork“, teikiančios darbo jėgą Lietuvos ir Skandinavijos įmonėms, vadovas Mantas Galminas ir žmogiškųjų išteklių vadovas Andrius Butkus.

Išgyventi pandemiją padėjo sukurta internetinė platforma

Pasak „Dipwork“ vadovo Manto Galmino, COVID-19 pandemijos metu visiems sektoriams teko susidurti su darbo organizavimo sunkumais bei darbuotojų trūkumu, ir tik sukaupta duomenų bazė leido laiku įvykdyti užsakymus ir patenkinti užsakovų poreikius. Žinoma, tam, kad pritraukti reikiamus darbuotojus, prireikė pasitelkti ir vidinius gebėjimus, tačiau svarbiausias ir nepakeičiamas įrankis buvo turima internetinė statybos specialistų registracijos platforma.

M. Galminas pasakoja, kad idėja sukurti šią platformą, kurioje galėtų registruotis statybininkai, norintys dirbti Skandinavijos šalių įmonėse, kilo prieš penkerius metus – tuo metu, kai keli prieš tai vystyti projektai pasirodė nesėkmingi ir reikėjo pasirinkti – ar išlaikyti komandą, ar tiesiog visiems išsiskirstyti. „Su verslo partneriais vis svarstydavome, ką galėtume nuveikti ir vis mėgindavome kažką naujo, kol mus konsultavęs žmogus patarė apsispręsti ir apsistoti ties tuo, ko reikia labiausiai. Tada ir nusprendėme sukurti šią platformą“, – pasakoja verslininkas.

Kalbant apie tai, kodėl nuspręsta kurti registracijos platformą būtent statybos srities specialistams, M. Galminas prisimena, kad prieš maždaug septynerius metus keliaudamas po Skandinaviją, jis gavo užklausą dėl keturių statybos specialistų, kurie galėtų dirbti Švedijoje. Tada jis daug negalvodamas pažadėjo padėti surasti šiuos darbuotojus, tačiau susidūrė su didžiuliais iššūkiais. Teko skambinti visiems: giminėms, draugams ir pažįstamiems bei sugaišti daug laiko, kol pavyko rasti reikiamus žmones.

„Iš savo patirties žinojau, kad jeigu nori kokybiškai ir greitai įgyvendinti užsakymus bei valdyti procesus, turi turėti specialią platformą. Jeigu man gimsta kažkokios idėjos, procesus, kurie vyksta rankiniu būdu, aš visada noriu skaitmenizuoti, nes tai leidžia būti konkurencingu. Taigi, apsisprendę, ką veikiame, platformą sukūrėme labai greitai ir maždaug po 3 mėnesių – 2017 m. birželį startavome. Nebuvau visiškai užtikrintas, kad ši platforma pasiteisins, bet darbuotojai ėmė aktyviai registruotis, o rezultatas pranoko lūkesčius. Veiklos pradžioje buvome vienintelė statybos sektoriaus darbuotojų paieškos įmonė, turinti tokią platformą. Per mėnesį joje registruodavosi apie 300 darbuotojų. 2018 metais turėjome labai staigų augimą – per penkis mėnesius Skandinavijos įmonėse įdarbinome apie 200 žmonių, ką be šios platformos būtų buvę labai sunku padaryti“, – prisiminimais apie verslo pradžią dalinasi įmonės vadovas.

Paprastesnė darbo paieška ir patrauklesni pasiūlymai

Internetinės platformos „Dipwork“ tikslas – supaprastinti ir palengvinti darbo paieškas mūsų šalies darbuotojams, o taip pat suteikti galimybę Danijos, Švedijos, Norvegijos įmonėms greitai ir nesudėtingai pasitelkti kvalifikuotus specialistus iš Lietuvos savo projektų įgyvendinimui. Platformoje gali registruotis įvairių statybos sričių specialistai, o sistemos dėka surenkama visa svarbiausia informacija, tiksliai atskleidžianti jų kvalifikaciją ir profesionalumą. Sistemingai kaupiant šią informaciją, siekiama kuo geriau patenkinti įmonės partnerių poreikius, o taip pat padėti kvalifikuotiems specialistams iš Lietuvos rasti darbą, kuriame jie galėtų ne tik realizuoti save ir jaustis gerai, bet ir gerai uždirbti. Užsiregistravusieji platformoje nuolatos gauna darbo pasiūlymus iš Skandinavijos šalių su visa jiems aktualia informacija apie atlyginimą, apgyvendinimą ir kitas darbo sąlygas.

Pasak Andriaus Butkaus, didelė specializuotų darbuotojų duomenų bazė yra nuolat atnaujinama ir pildoma. „Nuo pirmo kontakto su potencialiu darbuotoju iki jo atvykimo į darbo vietą, skiriame jam ypatingą dėmesį, įsigiliname į jo profilį ne tik jo gebėjimų, bet ir asmenybės požiūriu. Siekdami, kad specialistas geriausiai atitiktų kliento keliamus reikalavimus ir įmonės, kurioje dirbs, vertybes, esame gerai išgryninę ir klientų profilius bei tiksliai identifikavę ne tik kokios pozicijos, bet ir kokios asmenybės reikia konkrečioje darbo pozicijoje. Įdarbinę darbuotoją, teikiame jam nuolatinį palaikymą – kilus problemoms, jis gali į mus kreiptis 24 valandas per parą 7 dienas per savaitę“, – pasakoja žmogiškųjų išteklių vadovas.

Sklandus darbuotojų atrankos, įdarbinimo ir integracijos procesas

Kalbant apie tai, ar skiriasi Lietuvos ir Skandinavijos šalių darbdavių poreikiai, M. Galminas sako,  jog didelio skirtumo didelio nėra – visi nori, kad darbuotojai gebėtų atlikti savo darbą  ir dirbtų produktyviai. „Darbdaviams labai svarbu ir tai, kaip valdoma mūsų teikiama aprūpinimo darbo jėga paslauga. Todėl labai svarbi mūsų darbo dalis – užtikrinti kuo sklandesnį bei kokybiškesnį darbuotojų atrankos, dokumentų tvarkymo, įdarbinimo ir darbuotojo integracijos įmonėje procesą.

Įdarbinimo procesai skirtingose šalyse gali būti skirtingi, todėl labai svarbus jų išmanymas. Nuolat sekame aktualijas, kad į mus kreipdamiesi klientai ir specialistai galėtų būti tikri, jog visi dokumentai bus sutvarkyti laiku, profesionaliai, pagal toje šalyje, į kurią atvyksta dirbti specialistas, tuo metu galiojančius reikalavimus. Taip pat svarbus ir operatyvus reagavimas iškilus klausimams ar problemoms, greitas jų sprendimas“, – pabrėžia jis.

Pasak įmonės vadovo, sukurtos platformos, sukauptos duomenų bazės, patyrusių specialistų ir  puikiai valdomų procesų dėka tiek tada, kai ši platforma buvo sukurta, tiek dabar, globaliems įvykiams į įdarbinimo rinką įnešus kardinalių pokyčių, pavyksta rasti reikiamus specialistus ir patenkinti užsakovų poreikius.

Komfortiškos darbo sąlygos ir konkurencingi atlyginimai

Nors internetinėje platformoje „Dipwork“ kviečiami registruotis visų sričių statybos specialistai, Andriaus Butkaus teigimu, šiuo metu paklausiausi yra staliai, betonuotojai, apdailos darbuotojai, elektrikai. Didėjant saulės energijos poreikiui ir susidomėjimui saulės elektrinėmis sparčiai auga ir šios srities specialistų (saulės modulių montuotojų ir kt.) poreikis.

Specialistams siūlomas atlyginimas priklauso nuo konkretaus projekto apimties ir darbo pobūdžio. A. Butkus užtikrina, kad visi įmonės darbuotojai gauna konkurencingą atlyginimą tos šalies, kurioje jie dirba, atžvilgiu. „Siekiame, kad darbuotojus tenkintų ne tik darbo, apgyvendinimo, darbo priemonių ir laiko sąlygos, tačiau darbuotojai komfortiškai jaustųsi gaudami ir savo kvalifikaciją bei darbo pobūdį atitinkantį atlyginimą“, – pabrėžia žmogiškųjų išteklių vadovas.

M. Galminas pasakoja, kad šiuo metu darbuotojai renkasi iš daugelio pasiūlymų, todėl iš anksto pasidaro namų darbus, susirenka informaciją apie juos dominančias įmones ir darbo vietas. Pasak jo, pastebima, kad šiandien žmonėms svarbus ne tik siūlomas atlyginimas, bet ir įmonės reputacija, įvaizdis, organizacinė kultūra. Taip pat svarbūs ir bendrieji dalykai – sklandus kelionės į ir iš darbo vietos organizavimas, kokybiškos apgyvendinimo sąlygos, galimybė susisiekti su įmonės atstovu jiems patogiu metu, kilus klausimams.

„Kiekvienas žmogus man – vertybė. Šį požiūrį nuolatos skiepiju visiems mūsų vadybininkams ir kitiems darbuotojams, nes, kai tai supranti, tada kiekvienas žmogus tau natūraliai rūpi. Nuo tada kai įkūrėme įmonę, mes visada stengiamės tęsėti savo pažadus, kad viską, ką sutarėme, darbuotojas ir gautų. Kaip ir visi, mes taip pat darėme klaidas, kažko kokybiškai neatlikome, susidūrėme su įvairiais iššūkiais, tačiau visada prisiimdavome atsakomybę. Jeigu sutariame, kad atlyginimą darbuotojui mokėsime konkrečią dieną, tai negali būti kitaip, juk suprantame, kad jis turi šeimą, savo įsipareigojimus. Net jei užsakovai nesumoka pinigų laiku, darbuotojas niekada nenukenčia, nes jis dirbo ir uždirbo sutartą atlyginimą. Mes, verslininkai turime suprasti, kad jeigu samdome žmones, mūsų pagrindinė atsakomybė tęsėti tai, ką mes žadame. Atsakomybės prieš darbuotojus jausmas turbūt ir lėmė tai, kad mes sėkmingai dirbame šioje rinkoje. Šiuo metu mūsų platformoje užsiregistravę 6000 darbuotojų. Natūralu, kad kartais žmonės ieškosi kur geriau, kažkur migruoja, po to vėl sugrįžta – tai yra verslo proceso dalis.  Mūsų darbe taip pat pasitaiko visokių situacijų, kartais už nusižengimus tenka ir atleisti darbuotojus, siekiant kad dėl jų nekentėtų kiti žmonės“, – verslo subtilybėmis dalinasi įmonės vadovas.

Individualus dėmesys ir darbuotojų gerovės užtikrinimas

Remiantis vadybos konsultacijų, tyrimų ir mokymų įmonės „OVC Consulting“ atliktu darbuotojų įsitraukimo tyrimu, pastaruoju metu organizacijose vis aktualesni tampa darbuotojų gerovės užtikrinimo klausimai. Jų reikšmė šių dienų kontekste dar labiau išaugo. Įmonėje „Dipwork“ nuo pat pirmo susitikimo su darbuotoju itin didelis dėmesys skiriamas asmeniniam kontaktui ir ryšio su juo užmezgimui. Kiekvienam individualiai organizuojamos kelionės, apgyvendinimas, priskiriamas asmeninis vadybininkas, užtikrinantis profesionalią pagalbą bei palaikymą visuose įdarbinimo procesuose ir darbo metu. Siekdami užtikrinti kokybišką, saugią, patogią darbo aplinką ir skaidrumą, įmonės atstovai taip pat nuolat palaiko ryšį su organizacijomis, kuriose specialistas dirba.

Įmonėje puoselėjamos jau gyvuojančios ir kuriamos naujos tradicijos, kurios formuoja bendruomenę, padeda specialistams lengviau adaptuotis naujose darbo vietose. Stengiamasi, jog visi darbuotojai darbe jaustųsi gerai, gyventų jaukiuose ir patogiuose laikinuose namuose ir kasdien būtų motyvuoti nepriekaištingai atlikti tai, ką geriausiai sugeba. „Mums svarbu, kad ne tik darbuotojas, bet ir jo šeima jaustųsi gerai. Siekiame, kad kiekvienas turėtų galimybę susitikti su artimaisiais, o išsiskyrimo laikotarpis nebūtų sunkus“, – sako M. Galminas.

Pradėtas formuoti ir darbuotojų sveikatos apsaugos gerinimo paketas – jiems siūloma atlikti nemokamus kraujo tyrimus ir gauti gydytojo konsultaciją, kurios metu aptariami tyrimų rezultatai, o taip pat pateikiamos naudingos rekomendacijos apie tai, kaip pagerinti savo sveikatos būklę. „Ateityje šį paketą planuojame plėsti, įtraukdami daugiau paslaugų, padėsiančių mūsų darbuotojams džiaugtis puikia savijauta“, – pasakoja A. Butkus.

Pasak žmogiškųjų išteklių vadovo, siekiant užtikrinti darbuotojų gerovę, iš jų tikimasi, kad jie savo darbus atliks atsakingai, laiku ir kokybiškai, geranoriškai bendradarbiaus su vadyba ir kolegomis, dalinsis savo įžvalgomis, patirtimis, padedančiomis dar labiau patobulinti procesus, o taip pat pasitikės darbdavio sprendimais. „Visuomet siekiame geriausio rezultato tiek darbuotojo, tiek kliento atžvilgiu“, – pabrėžia jis.

Siekis – tinkamas asmuo tinkamoje darbo vietoje

„Mūsų tikslas – kiekvienam į mus besikreipiančiam žmogui surasti idealiai jam tinkančią darbo vietą, o reikiamai pozicijai ir projektui – idealiai tinkantį specialistą. Dirbame su patikimais ir patikrintais klientais, pas kuriuos ateiname su ilgalaikio bendradarbiavimo perspektyva. Mūsų projektai yra pastovūs, todėl, jeigu darbuotojas yra reikiamos kvalifikacijos ir nenusižengia darbinei drausmei, jis nuolatos turi darbo. Jeigu žmogui kažkas netinka, žiūrime į jo galimybes, poreikius ir ieškome galimybės dirbti tokiame projekte, kuriame jis jaustųsi gerai ir galėtų geriausiai save realizuoti. Per daugiau nei penkerius veiklos metus sugebėjome pilnai patenkinti savo klientų Lietuvoje ir Skandinavijoje poreikius, teikdami jiems kvalifikuotus statybos darbuotojus, o pastariesiems užtikrindami jų kompetencijas atitinkančias darbo vietas ir sąlygas“,– džiaugiasi „Dipwork“ vadovas Mantas Galminas.